Spletne strani uporabljajo piškotke za različne namene. Osnovni so nujni za delovanje spletnih storitev. Piškotki analitike in trženja pa nudijo boljšo uporabniško izkušnjo, enostavnejšo uporabo strani in prikaz ponudbe, ki je relevantna za vas. Več o piškotkih lahko preberete na strani piškotki..
Enlight
Enlight blagovna znamka k nam prihaja iz sosednje Hrvaške. Mlad par, Dario in Atesa, sta pogosto obiskovala Indijo, nekaj let sta tam tudi živela. Rodila se je ideja, da bi »klasične« bakrene artikle vizualno malce olepšala in jih ponudila na EU trgu.
Dario in Atesa sta še vedno v neposrednem stiku s proizvajalci in zato je vsak njun izdelek:
- proizveden fair-trade
- kakovost je kontrolirana
- ročna, unikatna izdelava
Voda je izjemno pomembna za naš imunski sistem. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) bi se izognili 75 % zdravstvenih težav v svetovnem merilu, če bi zaužili dovolj vode.
Če imam svojo »najljubšo« čutaro za vodo, to pomeni, da je čutara vedno z nami na poti in tako tekom celega dne popijemo zadostno količino vode. Hkrati poskrbimo za manj odpadkov, saj ne potrebujemo kupovati vode v plastenkah.
Pitje vode iz bakrene čutare je koristno za naše telo.
- Znano je, da bakrena površina v nekaj minutah odstrani viruse in bakterije, ki pridejo v stik z njo.
- Ko voda stoji 4-5 ur v bakreni čutari Enlight, nastane bakrena voda. Ta voda vsebuje približno 0,35 mg bakra na pol litra. (Za dobro imunost je priporočeni minimalni dnevni odmerek Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) 0,9 mg za odrasle, zgornja meja pa 10 mg.) Torej je omenjena količina varna in dobra za naše telo, nevarna pa za viruse in bakterije.
- Z zaužitjem pobakrene vode ustvarite »notranji protibakterijski ščit«, ki kroži po telesu in zmanjšuje vnetne procese.
- Optimalna praksa za vsakogar je, da popije liter bakrene vode na dan in si občasno privošči odmor.
Je lahko baker tudi nevaren za naše zdravje?
Bakrene posode se uporabljajo že tisočletja. V preteklosti niso imeli sofisticiranih meritev, zato niso poznali priporočenih dnevnih odmerkov, nevarnosti in koristi uporabe bakra. Vse je bilo bolj "po občutku".
Vedeli so, da ko začne baker dobivati zelenkasto barvo, ga je potrebno očistiti in šele nato ponovno uporabiti. V nasprotnem primeru imata hrana in voda grenak okus.
Danes vemo, da baker ob stiku s kislino pretirano oksidira. V kuhinji se pogosto uporabljajo živila s PH vrednostjo na kisli strani (npr. živalske beljakovine, rafinirana olja (margarina), vino, kis, določene vrste konzervirane hrane,....). Za pripravo jedi iz tovrstnih živil ni priporočljivo uporabljati bakrene posode. Še posebej je nevarno, ko v bakrenih posodah takšna živila segrevamo, saj ob stiku s kislinami nastanejo strupeni bakrovi oksidi.
Seveda se bakrena posoda še vedno uporablja v profesionalnih kuhinjah, kjer pa chefi dobro vedo kdaj in kako jo uporabljati. Torej vsekakor previdno z uporabo bakrene posode.
Iz bakrene čutare ali kozarca pijemo samo vodo!